Przejdź do treści

Przedszkole nr 385

Przedszkole nr 385

Strona główna / Order Uśmiechu

Order Uśmiechu

Uchwałą nr LXXIV/2113/2018 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 27 września 2018 r. nasze Przedszkole otrzymało imię Kawalerów Orderu Uśmiechu.

Order Uśmiechu jest wyjątkowym wyróżnieniem w skali światowej. Wymyśliły go dzieci w Polsce ponad 50 lat temu. Nagrodziły nim jak dotąd niemal tysiąc swoich dorosłych przyjaciół z wielu krajów.

Zapraszamy do zapoznania się z bieżącymi wydarzeniami dotyczącymi Orderu Uśmiechu 

Order Uśmiechu | Warsaw | Facebook

Światowy Dzień Orderu Uśmiechu

21 września obchodzony jest Światowy Dzień Orderu Uśmiechu. To odznaczenie to jedna z najcenniejszych nagród, przyznawane jest bowiem dorosłym przez dzieci. Na pomysł nadawania Orderu Uśmiechu wpadła w 1968r. roku redakcja „Kuriera Polskiego”. Światowy Dzień Orderu Uśmiechu został ustanowiony 4 października 2003 roku z inicjatywy dr. Cezarego Leżeńskiego przez Walne Zgromadzenie Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu podczas jej pierwszego w historii posiedzenia wyjazdowego, które odbyło się w Świdnicy, czym uczczono  jubileusz 35-lecia Orderu Uśmiechu. Drugą podjętą wówczas uchwałą było nadanie miastu Świdnica tytułu honorowego „Stolica Dziecięcych Marzeń”

Inspiracją do powstania Orderu Uśmiechu był wywiad z Wandą Chotomską z okazji 5-lecia dobranocki dla dzieci „Jacek i Agatka”, podczas, którego pisarka opowiedziała o chłopcu ze szpitala rehabilitacyjnego pod Warszawą, który chciał nagrodzić Jacka. Projekt Orderu Uśmiechu stworzyła dziewięciolatka, która od talerzyka i szklanki odrysowała słońce do którego ręcznie dorysowała nierówne promienie. Projekt, z ponad 44 tysięcy innych prac wybrało jury. Ponadto w 1996r. w Rabce utworzono Muzeum Orderu Uśmiechu, które obecnie znajduje się na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki „Rabkoland”, zaś samemu miastu nadano status „Miasta Dzieci Świata”.

 

Dzień Praw Dziecka

 

20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka

 

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podczas głosowań na 79. posiedzeniu, ustanowił dzień 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Z propozycją szczególnego uhonorowania wkładu Polski w uchwalenie Konwencji o prawach dziecka oraz ustanowienia 20 listopada Dniem Praw Dziecka wystąpił Rzecznik Praw Dziecka do Marszałka Sejmu RP w sierpniu br.  Inicjatywę tę podjęła Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz poparła Komisja Polityki Społecznej i Rodziny Sejmu RP.

Za przyjęciem uchwały w sprawie ustanowienia Dnia Praw Dziecka głosowało 424 posłów, nikt nie był przeciwko, a 7 posłów wstrzymało się od głosu.

20 listopada br. przypada 25. rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Ustanowienie 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka ma przypominać szczególną rolę Polski – inicjatora uchwalenia Konwencji – w tworzeniu światowego systemu ochrony praw dziecka.

Jak wskazano w uchwale, to nasz kraj był inicjatorem uchwalenia konwencji – najważniejszego na świecie dokumentu chroniącego prawa dzieci. „Jako Polacy jesteśmy dumni z faktu, że to właśnie nasz kraj w 1978 r. przedstawił jego projekt i zaproponował Komisji Praw Człowieka ONZ jego uchwalenie. Był to niewątpliwie jeden z największych polskich sukcesów na arenie międzynarodowej”.

W wystąpieniu podczas II czytania projektu Uchwały Rzecznik podkreślił, że chciałby, żeby każdy z 365 dni był dniem dziecka i dniem praw dziecka.  Rekomendując przyjęcie uchwały Marek Michalak powiedział, że intencja uchwały jest symboliczna, a uchwała ma zachęcać do propagowania praw dzieci i edukacji na ten temat. Przekonywał, że aby lepiej przestrzegać praw dzieci, trzeba je lepiej znać.

Wizyta Pani Sabiny Januszko

 

Z okazji Dnia Orderu Uśmiechu, nasze przedszkole odwiedziła Pani Sabina Januszko – Kawaler Orderu Uśmiechu. Pani Sabina Januszko czytała dzieciom książki napisane przez Kawalerów Oredru Usmiechu i opowiedziała jak Ona zostałam Kawalerem Oredru Uśmiechu. Dzieci mogły zobaczyć Order, zadać swoje pytania. Na zakończenie Pani Sabina Januszko wpisała się do grupowych kronik a dzieci obdarowały ją własnoręcznie przygotowanymi prezentami. To było bardzo miłe popołudnie.

Wizyta Pana Marka Michalaka i Pani Ewy Chrobak

Naszymi pierwszymi, honorowymi gośćmi z Kawalerów Orderu Uśmiechu byli Pan Marek Michalak, kanclerz Kapituły Orderu Uśmiechu i Pani Ewa Chrobak, autorka projektu Orderu Uśmiechu. Goście spędzili z nami miłe popołudnie bliżej nas poznając i pozując z nami do wielu zdjęć. Przedszkolaki wykonały mnóstwo pamiątkowych upominków, którymi obdarowały swoich gości. Pani Ewa pokazała w jaki sposób zaprojektowała Order. Nasi goście otrzymali również nasze przedszkolne Odznaki Dawca Uśmiechu.

Uroczystość Nadania Imienia

W dniu 28 lutego o godzinie 10 na forum Szkoły Podstawowej nr 319 odbyła się uroczystość z okazji nadania imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu. W uroczystości wzięło udział wielu znakomitych gości, którzy obejrzeli przygotowany przez nauczycielki i dzieci specjalny program artystyczny.  O wydarzeniu można przeczytać m.in. w:

https://www.haloursynow.pl/artykuly/kawalerowie-orderu-usmiechu-patronem-ursynowskiego-przedszkola,11672.htm

http://www.mokotow.waw.pl/aktualnosc-2398-nadanie_imienia_kawalerow_orderu.html

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej uroczystości:

https://drive.google.com/open?id=1wINryy8hwiR_0b736Dw60gP8QQZ-e-r1

Skip to content